Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Arménie - 7. díl: Směrem do jižní Arménie

Stačí přejet průsmyk do provincie Vajoc Dzor a jste v jiném světě. V regionu, který proslavily především nejstarší památky po pěstování vína. Ale nejen to zde ohromí.

Když přejíždíme průsmyk ve výšce 1800 metrů, je už tma jak v pytli. I proto první, co nás v tomto venkovském regionu zaujme, je právě tma. 

Podíváte-li se na stránky Coloradské univerzity na atlas světelného znečištění, uvidíte, že většina provincie Vajoc Dzor je v šedé a tmavě modré barvě.

Pro srovnání, v Česku lokality s šedou, tmavě modrou barvou, dokonce ani s modrou barvou nanejdete. Tyrkysovou barvu má Šumava, za modrou nebo tmavě modrou barvou musíte alespoň do Štýrska nebo na Poloniny. Za šedou barvou musíte až na Ukrajinu a tmavě šedá je raritní i tam.

Co to v praxi znamená? Ač budete v blízkosti maloměsta jako je Areni, kam právě míříme, noční obloha je tu nepopsatelně pestrá, čemuž pomáhá i poměrně vysoká nadmořská výška. Obloha je tak jasná, že to lze s dlouhou závěrkou zachytit i mým kompaktem Canonem G9X, tedy foťákem za 10 tisíc. Stačí použít střechu Lady Nivy jako stativ a nastavit 30 sekundovou závěrku. 

Velký vůz nad Areni
Jupiter nad jižním obzorem

Poté, co se pokocháme pohledem na hvězdy, jedeme dolů do Areni. Areni je v centru největšího arménského vinařského regionu. Je tu sucho, i na dně údolí jsme stále 1000 metrů nad mořem. Za městem se nachází jeskyně, kde se našly nejstarší archeologické nálezy na světě spojené s pěstováním vína, na což jsou Arméni náležitě hrdí. My sem přijíždíme jen pár dní před festivalem vína, který je každý rok první víkend v říjnu a kdy je ve městě vše vybookované dlouho dopředu.

Jedeme se ubytovat do Areni Tavern B&B. Domlouváme si večerní ochutnávku místního vína a jdeme povečeřet do Vardan Wine House. Restaurace je otevřená, ale nikdo v ní není, přestože jde o velmi dobře vypadající podnik, který je zároveň prodejnou místních produktů. Už teď bych očima jedl.

Nakonec přichází Vardan, pan domácí. Má sice menu v angličtině, nicméně jazykem moc nevládne. Jak bývá zvykem, dáváme si mix malých jídel, od kterých moc nevíme, co čekat. V tomto případě jde o jehněčí Tzhvthik a jehněčí Khashlamu. Oboje je výtečné, což ještě umocňuje domácí červené.

Kolem desáté už nás čekají na ubytování. Mají zrovna rodinnou oslavu, nicméně i tak se nám paní domácí pověnuje. Nabízí tři sklenky vína a jednu sklenici koňaku. Bezpochyby nejzajímavějším kouskem je silné sladké víno, ze kterého je cítit granátové jablko. Není moc nad čím váhat, jednu láhev rovnou kupujeme.

Ráno míříme na největší atrakcí regionu - klášter Noravank. Už jen příjezdová cesta kaňonem je úchvatná. Na jejím konci je klášter postavený ze světlého kamene. Je jasno, chladno a vzduch je suchý. Na konci září v 9 ráno tu není ani noha, přesto je klášter plně přístupný.

Dominantou kláštera je dvoupatrový kostel v jehož druhém patře je středem tamburu zavěšen velký zvon. Návštěva druhého patra ale není pro každého - jde se po schodech na stěně budovy, širokých ani ne půl metru a bez zábradlí. Výška sice není nijak velká, přesto některým z toho může být nedobře.

Noravank

Z Noravanku míříme hlouběji do jižní Arménie. Míjíme Yeghegnadzor, kam se později budeme vracet za noclehem. Yeghegnadzor je zvláštním předělem - protože do Íránu se vydat nechceme ani nemůžeme a Ázerský Nachičevan s poloválečným Karabachem jsou pro turisty zapovězeny úplně, de facto se za Yeghegnadzorem ocitáme ve slepé, ve slepé, která má více než 250 kilometrů. 

Psychologickou hranicí na této cestě je průsmyk Vorotan, který ještě donedávna střežila ruská armáda. Poslední významnou odbočkou před Vorotanem je silnice k městu Jermuk, které rozhodně stojí za návštěvu.

Jermuk je lázeňské město ve výšce více než 2000 metrů nad mořem. Na první pohled tu vidíte, že éra, kdy město žilo z návštěv sovětských papalášů, je dávno pryč. Ruiny střídají luxusní hotely a ty zase střídají neudržované bulváry. 

Lázeňský Jermuk z mostu na příjezdu do města

Víc než hlavní dominanta města, široký vodopád bez velkého průtoku, zapůsobí atmosféra sešlého a vylidněného města, která o to více vynikne v podzimních barvách. Přitom Jermuk se objevuje ve všech průvodcích a v celé řadě článků popisujících highlighty Arménie.

Vodopád v Jermuku

Sešlost města koneckonců dobře demonstruje, vydáte-li se od vodopádu dále po proudu řeky k místu, kde jsou v mapě vyznačeny schody. Schody jsou zrezlé a zkroucené natolik, že chce odvahu se na ně vůbec vydat.

Schody od řeky končící u luxustního hotelu

Na druhé straně řeky jsou podobné schody. Mezi nimi je most, který se do řeky pomalu ale spolehlivě potápí. Překonat most určitě možné je, ale rozhodně bych to nezkoušel.

Poškozený most ke schodům na druhé straně řeky

O něco udržovaněji vypadá promenáda u umělého jezera Yotnaghbyur. Můžete tu okusit místní teplý pramen, který je pitelný, a to jak svojí chutí, tak teplotou zhruba 50 stupňů. Na chvíli dostanete pocit, že jste opravdu v nóbl lázních, byť liduprázdných. 

Kolonáda v Jermuku

Pocit, který za chvíli vyvrátí pohled na opuštěný sportovní areál na druhém břehu jezera.

Rujna hned naproti kolonádě
Nedokončená budova s opuštěným jeřábem přímo na hlavní třídě

Den pomalu končí a my při západu Slunce míříme z Jermuku do Yeghegnadzoru do penzionu k paní Gohar, která nám díky své znalosti prostředí otevře úplně nové možnosti. O tom příště.

Autor: Jan Vaverka | pátek 26.11.2021 8:20 | karma článku: 15,70 | přečteno: 324x
  • Další články autora

Jan Vaverka

Kolumbie - 6. díl: Poznáváme Bogotu

To takhle jednou v Bogotě.. Tak může začínat spousta našich historek. Ale vážně. Bogota je plná silných příběhů. Jak těch z historie, tak těch co tu napíšete. Začneme od zlata.

3.5.2024 v 8:20 | Karma: 12,42 | Přečteno: 133x | Diskuse| Cestování

Jan Vaverka

Kolumbie - 5. díl: Zpátky do Bogoty

Noční let z Bolívie a pak tak trochu jako bezdomovci v Bogotě, než nás vezmou na milost v hostelu. Plán na první den nemáme, o to zajímavější zážitky nám spontánní přístup nabídne.

26.4.2024 v 8:20 | Karma: 13,55 | Přečteno: 172x | Diskuse| Cestování

Jan Vaverka

Bolívie - 10. díl: La Paz jako kulinářská destinace

Bolivijské pivo, bolivijské víno. Lama na prudko i lama v tortile. Ryby i polévky. Jednohubky i dezerty. La Paz má všechno.

19.4.2024 v 8:20 | Karma: 15,02 | Přečteno: 257x | Diskuse| Cestování

Jan Vaverka

Bolívie - 9. díl: Observatoř Chacaltaya

Kdysi nejvýše položené lyžařské středisko na světě a vedle něj atmosférická observatoř. Jak se sem dostat?

12.4.2024 v 8:20 | Karma: 12,13 | Přečteno: 219x | Diskuse| Cestování

Jan Vaverka

Bolívie - 8. díl: Na skok na Titicaca

Titicaca je nejvýše položené jezero na světě, na němž se provozuje komerční lodní doprava. Se svými 200 kilometry na délku mezi zasněženými kopci je to prostě unikum, kterému není nic podobné.

5.4.2024 v 8:20 | Karma: 13,11 | Přečteno: 193x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Naši dinosauři umí čůrat ve stoje, páření se ale vyhýbáme, říká zakladatel parku

5. května 2024  8:56

V „dinosauřích“ zábavních parcích sítě DinoPark najdou návštěvníci věrně zachycená prehistorická...

Děti si hrály na střeše haly u Stuttgartu, čtyři se ze sedmi metrů zřítily

5. května 2024  8:22

Čtyři děti se v sobotu večer v Remshaldenu nedaleko Stuttgartu na jihozápadě Německa propadly...

V noci na pondělí lze pozorovat meteorický roj eta Akvaridy. Budou ideální podmínky

5. května 2024  7:17

Lidé budou moci na obloze pozorovat meteorický roj eta Akvaridy, který svého maxima dosáhne v noci...

Australská policie zastřelila mladíka, který pobodal muže. Zřejmě se radikalizoval

5. května 2024  7:10

Australská policie v zastřelila 16letého chlapce, který pobodal muže v Perthu, hlavním městě...

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...

  • Počet článků 138
  • Celková karma 14,81
  • Průměrná čtenost 643x
Jmenuju se Honza a jsu z Brna. Přiznávám, že někdy se to promítá i do mého stylu.

Vystudoval jsem Fyzikální inženýrství a nanotechnologie a později i Učitelství fyziky a matematiky pro střední školy. To se naopak projevuje v obsahové strnáce, zvláště tam kde jsem tématicky blízko astronomie.

Vždy jsem rád cestoval. Neprve prstem po mapě, později na vlastní pěst. První větší sólo cestou byl Kazachstán. A tam jsem začal psát cestovatelské blogy. Dnes píši hlavně o místech, o nichž není snadné získavat informace, nebo se tam najezdí v době, kdy cestuju já.

Dříve jsem byl více shromažďovatelem dat a mé blogy připomínaly turistické průvodce, dnes už píši spíše cestopisy.

Jsem subjektivní a mám své favority. Ale i o tom to je. Hlavní je nebýt předpojatý, protože svět je barevný a o překvapení není nouze.

Seznam rubrik