Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Cesta do Podněstří

Podněsterskou moldavskou republiku neuznává žádný suverénní stát, ani Rusko, které tuto výspu komunismu živí. Stojí za to ji vidět? Rozhodně.

Podněstří je Evropským unikátem. Jde o úzký pruh země mezi Ukrajinou a řekou Dnistra, který jako by se zasekl na začátku devadesátých let. S trochou škodolibosti tak lze říci, že to je největší skanzen v Evropě.

Přitom jde o stát v pravém slova smyslu. Má vlastní vládu, armádu, policii, vlajku (červenou se zeleným pruhem, se srpem a kladivem v levém horním rohu), má dokonce i vlastní měnu - podněsterský rubl. Proto byť Podněstří dodnes uznali jen Abcházie, Náhorní Karabach a Jižní Osetie, taktéž neuznané státy, není fér ho prvoplánově dehonestovat.

Zážitky, které tu na vás čekají, jsou totiž více než autentické. Potkáte se tu s šíleným národnostním mixem, kde hlavním úředním jazykem je moldavština psaná azbukou, budete se tu procházet po obrovských poloprázdných bulvárech a platit měnou, kterou lze směnit jen zde a jen jedním směrem, a budete mít pocit, že za málo si můžete žít jako král.

Cesta přes hranice

Cestu jsem absolvoval směrem z Oděsy. De facto to znamená, že dostanete výjezdní razítko od ukrajinských celníků a vydáte se k Podněsterské celnici. Tam nejen, že nedostanete moldavské razítko, musíte projít byrokratickou proceduru, kdy vy i vaše auto jste zaregistrování do systému. Výstupem z toho je hned několik dokumentů, dva ze tří jsou na fotce, které dostanete po předložení pasu, techničáku, řidičáku a zelené karty, a po zaplacení, v našem případě, 90 hřiven. Nevím, jestli to bylo štěstí nebo je to běžné, nicméně všechny procedury jsme zvládli v angličtině. 

Doklady pro vstup do Podněstří

Opouštění Podněstří už bylo trochu složitější, protože jsme na vstupu nedostali moldavské razítko do pasu a dožadovali se ho z obavy, že bychom mohli mít problémy při opouštění Moldavska. Razítko jsme nedostali, protože to dle slov pohraničníka můžeme dostat jen na hranicích a protože oni Podněstří neuznávají, přechod u Tighiny není pro ně hraničním přechodem. Na místo toho jsme dostali separátní papír, který jsme se všemi dokumenty obdrženými při vstupu do Podněstří ukázali při opouštění Moldavska a výsledkem bylo, že nás nechali jet a v pasu po návštěvě Moldavska není ani stopy.

Tolik k formalitám a nyní se pojďme podívat na Tiraspol, centrum veškerého dění v Podněstří.

Město z devadesátek

Tiraspol nemá ve zbytku Moldavska dobrou pověst. Město ovládají oligarchové, například skrze monopolní firmu Šerif. Říká se, že tu kvete korupce a kriminalita. Na druhou stranu spousta Moldavanů přiznává, že v Tiraspolu nikdy nebyla a že kdo tam jezdí, jezdí za levným alkoholem, hlavně tím z produkce likérky Kvint.

Levno je tu vskutku extrémně. Kupříkladu na večeři jsme zavítali do 7 Café (původně především proto, že se nám nedařilo kontaktovat správce hostelu a proto jsme potřebovali wi-fi). Ve čtyřech jsme si dali dvouchodovou večeři, každý 3 piva a nakonec 2 kolečka degustací místních koňaků. Výsledná cena odpovídala zhruba 30 eurům. Podobně tomu bylo dalšího dne restauraci Cricova, za kterou rozhodně stojí za to jít asi kilometr východně od centra. 

Přitom jídlo bylo výtečné a obsluha, ač angličtinou nevládla (a my zase moc ne ruštinou), byla vstřícná a trpělivá. Výběr podniků nebyl až tak náhodný. Tripadvisor na prvním místě nabízí podnik Kumanek. Zde jsem ale dostal doporučení od jednoho z českých cestovatelů (zdravím Jana Jonáše) vyhnout se podniku z důvodu jeho neautentičnosti.

Pokud jde o stravování, a nejen o něj, dlužno dodat, že nikde nezaplatíte kartou. To ovšem neznamená, že z ní nemůžete vybrat. Ne u každého bankomatu je to možné, nicméně asi na třetí pokus jsem našel bankomat, kde se dala místní hotovost vybrat. Podobně problematické je to s internetem. Moldavská síť Orange tu prakticky nemá signál. Chcete-li být na příjmu, je potřeba mít místní SIM. To vám může zkomplikovat komunikaci s ubytováním (v našem případě retro Lenin street hostel s noclehem za 8 euro na osobu).

Samotné město nemá žádné klasické taháky. To co vás pohltí, je především ta podivná retro atmosféra. Kupříkladu východně od centra je Parcul Pobeda. V něm je malé zábavní centrum zející prázdnotou, v jehož centru se tyčí ruské kolo, stejné jako je v Prepjati. Když jsme k němu přišli, stálo, tak jsme šli k budce a zeptali jsme se, jestli je funkční. O pár minut později nám ho po zaplacení 40 rublů pustili. Potom co jsme si objeli kolečko, zase jej zastavili.

O kousek dál stojí radnice. Ta by asi vaši pozornost nezaujala, kdyby před ní nestála na podstavci busta Lenina. 

Jdeme dál na Suvorovovo náměstí, které je protnuto obrovskou silnicí. Vešlo by se na ni 6 pruhů, ale jsou tu 4 a ani ty nemá moc kdo využívat. Kam oko pohlédne, je trikolora. Na obřím stožáru se vedle Podněsterské vlajky ční ta ruská, za nimi jsou vlajky zmíněných tří neuznaných států, které Podněsterskou republiku uznali. Na opačné straně náměstí klasické “Miluji Tiraspol”, v tomhle případě v azbuce.

? ????? ?????????

O pár desítek metrů dál tank jako pomník osvobození v zemi sevřené totalitou. V sousedství připomínka boje za nezávislost mezi lety 1990 a 1992 a památník místních obětí Černobylské havárie z řad záchranářů. Přes ulici pro změnu opět Lenin, tentokrát v maximální možné velikosti a s vlající pláštěm.

Památník boje za nezávislost, vpravo tank, vlevo vzadu sousoší
Památník obětem Černobylu

O mnoho víc toho tady k vidění není. Na okraji města, kousek od Parcul Pobeda,  je sice monument Mig-19, který já nenavštívil, ale tím to asi tak končí. Zbývá tak jen jediné - navštívit Kvint.

Kvint je podnik se 120 letou tradicí. Je to výkladní skříň Tiraspolu, která láká na prohlídky s průvodcem, kde můžete, dle balíčku, který si vyberete, ochutnat koňaky a vína od těch “běžně dostupných” až po ty nejdražší a nejkvalitnější. Ať už se na prohlídky s ochutnávkami vydáte nebo ne, stejně před odjezdem asi zamíříte do podnikové prodejny, kde můžete udat zbývající rubly. Víno a koňaky, které tu můžete koupit, stojí zhruba polovinu toho, nač by vás vyšly v Moldavsku a asi čtvrtinu toho, co stojí u nás.

Shrnutí

Ač tu toho není až tak moc k vidění, Podněstří, resp. Tiraspol, je fascinující a lze si ho užít do sytosti. Nicméně čím víc času tu strávíte, tím více máte pocit, že byste tu vůbec žít nechtěli. Že to je opravdu spíš skanzen, který stojí za to vidět a pousmát se nad tím či oním, než místo, kde byste chtěli strávit víc času než opravdu chcete. I proto stojí za to se sem jet podívat, protože Tiraspol vám ukáže, že bída vůbec nemusí na pohled vypadat jako bída, když se zahalí do hávu podivného retra.

Autor: Jan Vaverka | pátek 11.10.2019 8:20 | karma článku: 21,33 | přečteno: 1252x
  • Další články autora

Jan Vaverka

Kolumbie - 5. díl: Zpátky do Bogoty

Noční let z Bolívie a pak tak trochu jako bezdomovci v Bogotě, než nás vezmou na milost v hostelu. Plán na první den nemáme, o to zajímavější zážitky nám spontánní přístup nabídne.

26.4.2024 v 8:20 | Karma: 12,92 | Přečteno: 160x | Diskuse| Cestování

Jan Vaverka

Bolívie - 10. díl: La Paz jako kulinářská destinace

Bolivijské pivo, bolivijské víno. Lama na prudko i lama v tortile. Ryby i polévky. Jednohubky i dezerty. La Paz má všechno.

19.4.2024 v 8:20 | Karma: 14,99 | Přečteno: 251x | Diskuse| Cestování

Jan Vaverka

Bolívie - 9. díl: Observatoř Chacaltaya

Kdysi nejvýše položené lyžařské středisko na světě a vedle něj atmosférická observatoř. Jak se sem dostat?

12.4.2024 v 8:20 | Karma: 12,13 | Přečteno: 218x | Diskuse| Cestování

Jan Vaverka

Bolívie - 8. díl: Na skok na Titicaca

Titicaca je nejvýše položené jezero na světě, na němž se provozuje komerční lodní doprava. Se svými 200 kilometry na délku mezi zasněženými kopci je to prostě unikum, kterému není nic podobné.

5.4.2024 v 8:20 | Karma: 13,11 | Přečteno: 192x | Diskuse| Cestování

Jan Vaverka

Bolívie - 7. díl: Na skok do Bolivijské Amazonie

Sto kilometrů vzdušnou čarou a jste z La Pazu v Amazonii. Ti odvážnější rovnou po silnici smrti. Je to kousek, ale zase takový fofr to není.

29.3.2024 v 8:20 | Karma: 16,29 | Přečteno: 222x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

ANO vytáhlo na europarlament. Dostálová slibuje podívat se na Green Deal

1. května 2024  14:17

Hnutí ANO zahájilo kampaň do Evropského parlamentu. Kandidáti se představili před Památníkem Tomáše...

Na synagogu ve Varšavě kdosi hodil Molotov, čin odsoudil Duda i ambasáda USA

1. května 2024  14:10

Policie ve Varšavě ve středu dostala oznámení o pokusu zapálit synagogu v centru města. Podle...

Z Železné Ursuly hrdou babičkou? Budu osobnější, slibuje von der Leyenová

1. května 2024  14:06

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová před pár týdny oznámila, že hodlá svůj post obhajovat...

Práce k lidem patří, hodnotí účastníci první máj. Oslavy zdůrazňují i politici

1. května 2024,  aktualizováno  14:05

Politické strany, hnutí a spolky a jejich příznivci se sešli k oslavám prvního máje. V Praze se...

  • Počet článků 137
  • Celková karma 15,05
  • Průměrná čtenost 648x
Jmenuju se Honza a jsu z Brna. Přiznávám, že někdy se to promítá i do mého stylu.

Vystudoval jsem Fyzikální inženýrství a nanotechnologie a později i Učitelství fyziky a matematiky pro střední školy. To se naopak projevuje v obsahové strnáce, zvláště tam kde jsem tématicky blízko astronomie.

Vždy jsem rád cestoval. Neprve prstem po mapě, později na vlastní pěst. První větší sólo cestou byl Kazachstán. A tam jsem začal psát cestovatelské blogy. Dnes píši hlavně o místech, o nichž není snadné získavat informace, nebo se tam najezdí v době, kdy cestuju já.

Dříve jsem byl více shromažďovatelem dat a mé blogy připomínaly turistické průvodce, dnes už píši spíše cestopisy.

Jsem subjektivní a mám své favority. Ale i o tom to je. Hlavní je nebýt předpojatý, protože svět je barevný a o překvapení není nouze.

Seznam rubrik