Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Baskicko – 19. díl: Bilbo, část 2. aneb nejen Guggenheimovo muzeum

Bilbo je živé město, plné kulturního života a moderní architektury, které i bez své hlavní dominanty má hodně co nabídnout.

Centrum města se dělí v zásadě na dvě části - pravý a levý břeh. Levý břeh je především moderní zástavbou, která vznikala od konce 19. století. Jde o kulturní a obchodní centrum města, které se rozpíná radiálně od centrálního náměstí Plaza Moyua.

Bizkaiko Foru Aldundiaren jauregia - zde sídlí vedení provinci Bizkaia

Na severozápadní, zelené straně centra, poblíž řeky, najdete půvabný Dona Casilda de Iturrizar Park. V jeho sousedství naleznete hned několik zajímavých míst. Jedním z nich je Museo de Bellas Artes, kde je k vidění umění od středověku až do současnosti. Hlavními taháky sbírky jsou Goya, El Greco nebo Francis Bacon. Pár desítek metrů od muzea je Torre Iberdrola, která je se svými 145 metry jednou z dominant města. Bohužel není veřejnosti přístupná, o čemž jsem se šel osobně přesvědčit.

Dona Casilda de Iturrizar Park

Na západním břehu najdete také téměř všechny galerie, paláce, divadla a veřejné instituce. V týdnu je v centru rušno, ale o víkendu je to tu jak dělané na bezcílné bloudění. Pokud ovšem není před fotbalovým zápasem.

Fotbalový stadión se nachází na západní straně centra. To je samo o sobě poměrně neobvyklé, poněvadž fotbalové stadiony se většinou staví spíše na periferii. Nový San Memés, který pojme přes 53 tisíc diváků, byl postaven téměř na stejném místě, kde stál ten starý. Nachází se vedle řeky, na dojití ze zastávky metra a autobusového nádraží. Vstupenky jsou v prodeji neustále, ale ty levné, které začínají zhruba na 30 eurech, se uvolňují zhruba den až dva před zápasem.

San Mamés z nejvyšší řadu krátce po skončení zápasu

Pravý břeh snad ani odlišnější být nemůže. Po téměř celé délce se zvedá strmý svah, který je zastavěn až vysoko nad řekou. Čtvrtě jako Uribarri nebo Zurabaranbarri jsou obestavěny až 15 patrovými domy, které jsou mnohdy na jedné straně o tři patra vyšší než na druhé (viz fotka níže).

Obytná budova ve strmém svahu ve čtvrti Uribarri

Proto vás ani tak nepřekvapí, že eskalátory, výtahy a lanové dráhy, jsou tu běžným venkovním dopravní prostředkem, nebo že vstup do metra je z jedné strany v úrovni ulice, zatímco z druhé strany jede eskalátor (nebo výtah) 30 metrů pod zem.

Eskalátor jako běžný dopravní prostředek

Pod těmito kopci se tísní staré město (baskicky Zazpikaleak) s historickou zástavbou. Jde o klasické úzké uličky, vycházející radiálně od katedrály. Ta není až tak výjimečná, na regionální poměry, a z důvodu stísněné zástavby není ani fotogenická (koneckonců jako většina starého města), nicméně za návštěvu stojí (chcete-li se vyhnout vstupnému, které činí 3 eura, můžete ji navštívit před nebo při mši).

Druhým centrem starého města je Plaza Nueva z 19. století, obsypaná pintxos bary. Zde se odehrávají trhy a festivalové veselice. V blízkosti náměstí se pak nachází Euskal Museoa - muzeum baskické archeologie. Pro někoho ovšem více než sbírka bude zajímavá samotná budova ze 17. století.

Divadlo Arriaga Antzokia na okrají starého města

Staré město je bez automobilové dopravy. Podobně tomu je i v případě nábřeží táhnoucího se od starého města ke Guggenheimovu muzeu. Po cestě máte 2 mosty jen pro pěší (Puente Zabizuri a Puente Pedro Arrupe) a gigantický Puente la Salve, zmíněný minule.

Ještě se pozastavím u Monte Artxanda, pod níž vede zpoplatněný tunel napojený na Puente la Salve. Se svými 250 metry ční vysoko nad městem a je spojena s centrem lanovou kolejovou dráhou zprovozněnou v roce 1915. Z vrcholu máte výhled jak na centrum města, tak na ostatní světové strany - na sever směrem k moři a na východ směrem k Deriu, v jehož sousedství je letiště. Lanové dráhy využívají mnozí dojíždějící, kteří se chtějí vyhnout komplikovanému parkovaní v centru.

Město z vyhlídky kousek pod Monte Artxanda

Z lokalit za hranicí města stojí za návštěvu rozhodně Biskajský most (baskicky Bizkaia Zubia). Tento největší a nejstarší gondolový most je v provozu od roku 1893 a spojuje při ústí řeky Nervion města Portugalete a Las Arenas. Trochu dále za městem je Gorlizeko Itsasargia s majákem - ideální místo na pozorávní západu slunce.

Biskájský most

Bilbo je centrem aglomerace Bilbo Handia, v níž žije bezmála milion obyvatel (téměř 50% obyvatel Baskické autonomní oblasti). Aglomerace je propojená třemi linkami metra a dalšími dvěma linkami příměstských vlaků, kterými se dostanete až do Donostie, resp. do Bermea.

Celá aglomerace jako na dlani z Monte Mentibil (549 metrů nad mořem)

Bilbo je na baskické poměry drahá lokalita, což se projevuje i v cenách ubytování a stravování. Z ubytování mám zkušenosti s kempem Sopelana, který se nachází na dojítí od metra a s Pil Pil Hostelem. Oba jsou levné (hostel zhruba 15 euro na osobu, kemp o něco levnější) a více než slušné na svoji cenu.

V centru je několik lokalit se zvýšenou koncentrací barů a restaurací, například na Ledesma Musikariaren Kalea. Zatímco jinde v centru je realtivně poklid, tady je o pátečním a sobotní večeru hlava na hlavě. Krom klasických barů tu najdete i specializované bary, například El Puertito, kde dostanete ústřice (za 3 eura kus). Na ústřice si ale dejte pozor. Ne každém sednou. A pokud vám zrovna nesednou, čekají vás perné chvíle.

Ústřice v El Puertito

Stravovacích zařízení bych mohl doporučit více. Moje největší srdcovka je Basquery poblíž Plaza Circular. Mají tu své vlastní, a dobré, pivo a jsou specializovaní na místní produkty. Jde o jakýsi hybrid mezi restaurací, pivnicí a specializovaným obchodem, přitom ve všech třech režimech fungují velmi dobře.

Bilbo bylo mým domovem po téměř 3 měsíce a ze srovnání s Vitorii-Gasteiz a Zaldibarem (vesnici poblíž Duranga), ve kterých jsem v každém žil 1 a půl měsíce, mi vychází nejlépe. Musíte sice skousknout, že tu téměř neustále prší, někdy třeba 14 dní v kuse nevidíte slunce, nicméně kvalita života je tu nadstandardní, infrastruktura velmi dobrá a to platí nejen ve sronání s Baskickem, tak i v rámci celého Španělska.

Autor: Jan Vaverka | pátek 6.4.2018 8:20 | karma článku: 11,84 | přečteno: 302x
  • Další články autora

Jan Vaverka

Kolumbie - 5. díl: Zpátky do Bogoty

Noční let z Bolívie a pak tak trochu jako bezdomovci v Bogotě, než nás vezmou na milost v hostelu. Plán na první den nemáme, o to zajímavější zážitky nám spontánní přístup nabídne.

26.4.2024 v 8:20 | Karma: 12,93 | Přečteno: 161x | Diskuse| Cestování

Jan Vaverka

Bolívie - 10. díl: La Paz jako kulinářská destinace

Bolivijské pivo, bolivijské víno. Lama na prudko i lama v tortile. Ryby i polévky. Jednohubky i dezerty. La Paz má všechno.

19.4.2024 v 8:20 | Karma: 14,99 | Přečteno: 251x | Diskuse| Cestování

Jan Vaverka

Bolívie - 9. díl: Observatoř Chacaltaya

Kdysi nejvýše položené lyžařské středisko na světě a vedle něj atmosférická observatoř. Jak se sem dostat?

12.4.2024 v 8:20 | Karma: 12,13 | Přečteno: 218x | Diskuse| Cestování

Jan Vaverka

Bolívie - 8. díl: Na skok na Titicaca

Titicaca je nejvýše položené jezero na světě, na němž se provozuje komerční lodní doprava. Se svými 200 kilometry na délku mezi zasněženými kopci je to prostě unikum, kterému není nic podobné.

5.4.2024 v 8:20 | Karma: 13,11 | Přečteno: 192x | Diskuse| Cestování

Jan Vaverka

Bolívie - 7. díl: Na skok do Bolivijské Amazonie

Sto kilometrů vzdušnou čarou a jste z La Pazu v Amazonii. Ti odvážnější rovnou po silnici smrti. Je to kousek, ale zase takový fofr to není.

29.3.2024 v 8:20 | Karma: 16,29 | Přečteno: 222x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

Kyjev na Rusko vyslal drony, balistická raketa v Oděse způsobila požár

2. května 2024  7:20

Sledujeme online Ukrajinské drony v noci na čtvrtek poškodily energetickou infrastrukturu v západoruské Orlovské...

Tlaková níže přinese mírné ochlazení. O víkendu bude oblačno, přijdou i bouřky

2. května 2024  6:54

Přímý přenos Silný vítr a nebezpečí vzniku požáru na vybraných místech v Česku hrozí ještě ve čtvrtek, výstrahy...

USA uvalily nové sankce na stovky subjektů. V Rusku, Číně i na Slovensku

2. května 2024  6:49

Spojené státy americké uvalily nové sankce na stovky osob a právnických subjektů. Souvisejí hlavně...

Zřícená dálnice v jižní Číně má již 36 obětí, další pátrání komplikuje počasí

2. května 2024  6:23

Nejméně 36 lidí zemřelo v hornaté oblasti na jihu Číny, kde se ve středu po silných deštích zřítila...

  • Počet článků 137
  • Celková karma 15,05
  • Průměrná čtenost 648x
Jmenuju se Honza a jsu z Brna. Přiznávám, že někdy se to promítá i do mého stylu.

Vystudoval jsem Fyzikální inženýrství a nanotechnologie a později i Učitelství fyziky a matematiky pro střední školy. To se naopak projevuje v obsahové strnáce, zvláště tam kde jsem tématicky blízko astronomie.

Vždy jsem rád cestoval. Neprve prstem po mapě, později na vlastní pěst. První větší sólo cestou byl Kazachstán. A tam jsem začal psát cestovatelské blogy. Dnes píši hlavně o místech, o nichž není snadné získavat informace, nebo se tam najezdí v době, kdy cestuju já.

Dříve jsem byl více shromažďovatelem dat a mé blogy připomínaly turistické průvodce, dnes už píši spíše cestopisy.

Jsem subjektivní a mám své favority. Ale i o tom to je. Hlavní je nebýt předpojatý, protože svět je barevný a o překvapení není nouze.

Seznam rubrik