Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Baskicko – 3. díl: Cesta do Baskicka

Do Baskicka je to z České republiky zhruba 1800 km. To je dost daleko na to, aby cestování autem, autobusem nebo vlakem zabralo hodně času. Jak se tedy sem dostat, když většina přímých letů od nás léta do Madridu nebo Barcelony?

Začnu netradičně. Do Baskicka se dá přicestovat lodí, konkrétně na pravidelné lince Bilbo – Portsmouth. Mám-li tento způsob dopravy vztáhnout na celé Španělsko, linek je spousta a ne všechny působí takto absurdně. Trajekty spojují kontinentální Španělsko s Baleárami, Korsikou, Sardinií a Kanárskými ostrovy, stejně tak jako s Anglií, Itálií, Marokem, Alžírskem a španělskými exklávami v severní Africe (Ceuta a Mellila).

Trajekty jsou ale poměrně drahé. Ten z Porthmouthu pro auto a dvě osoby vyjde zhruba na 700 eur plus minus 200 euro. Zajimavější může být spojení na Baleáry, Sardinii nebo do Civitavecchie severně od Říma. Tyto mnohdy noční spoje mohou vyjít zhruba na 100 až 200 euro. Záleží na termínu a konkrétním spoji.

Další možností je autobus. Asi se shodneme na tom, že tento způsob dopravy je jen pro ty největší srdcaře. Cesta z Prahy do Barcelony stojí odhadem 100 eur a trvá více než den čistého času. Nalézt pak spoj do některého z Baskických měst není až taková věda, nicméně počítejte s tím, že před vámi je ještě 500 km cesty. Možností, jak se sem dostat autobusem je samozřejmě více, ale obávám se, že spojení bude ještě horší než v případě cesty přes Barcelonu.

Proti tomu vlak je zajímavější, byť dražší, variantou. Přepravní rychlosti především ve Francii jsou úchvatné. 1000 kilometrů z Paříže do Barcelony překonáte za 6 a půl hodiny a z Barcelony do Bilba se dostanete přímým spojem za dalších 6 hodin.

Podobně svižné je spojeni Paříže s Hendaye, resp. Irunem (jedná se o dvojměsto rozdělené francouzsko-španělskou hranicí), kdy TGV překoná vzdálenost 800 kilometrů za 4 hodiny a 45 minut. Z Paříže je pak paradoxně mnohem rychlejší spoj do Vídně než do Prahy, a to s přestupem v Curychu a přesunem nočním vlakem do Vídně. V případě cesty vlakem z Paříže do Prahy se sice rychle dostanete do Frankfurtu (nebo Mannhaimu, podle toho, kterou variantu zvolíte), dále už je cesta složitější a vyžaduje hodně přestupů nebo dlouhé přestupy.

Pětidenní Interrail global pass, který držitele opravňuje k neomezenému cestování po Evropě v průběhu 15 dní, vyjde zhruba na 250 euro. Za to dobu můžete stihnout cestu tam i zpět, zastavit se v některém velkoměstě po cestě a nebo si i na cestě někam odskočit, třeba do Londýna.

Pozor si ale dejte na rezervační poplatky. Ty v ceně nejsou a mohou vám cestu značně prodražit. U některých spojů jako je TGV nebo noční vlaky je rezrvace nezbytností.

Nejpohodlnější a nejrychlejší je bezesporu letecká přeprava. Praha a Bilbo jsou spojeny sezónním přímým spojem, který zajišťuje ČSA. Ten ovšem léta jen do začátku října a pak si musíte na přímý spoj nechat zajít chutě. Nicméně i tak se dá dostat do Baskicka velice rychle, byť s přestupem.

Překvapivě jednou z nejrychlejších variant je cesta z Prahy do Vitorie-Gasteiz přes Bergamo (letiště je často nazýváno Milano-Bergamo, do centra Bergama je to z něj asi 5 km, zatímco do centra Milana zhruba 50 km). Díky ani ne hodinovému přestupu trvá cesta necelých pět hodin a spoj léta každé pondělí. Cesta opačným směrem je to o poznání horší. Spoj z Vitorie-Gasteiz létá v sobotu, jenže přestup trvá 23 hodin a 50 minut. To vám ale na druhou stranu dává prostor k návštěvě Bergama, případně Milana.

Poměrne skromné letiště Vitoria-Gasteiz, které obsluhuje 4 pravidelné linky

Obecně vzato je letiště Vitoria-Gasteiz hodně malé a obsluhuje jen 4 linky (Bergamo, Kolín na Rýnem, Sevilla a Tenerife). Mimo spoje přes Bergamo se sem dá dostat hladce právě přes Kolín nad Rýnem, a to letem z Vídně. Spoj z Kolína létá pátek, zatímco opačnou cestou se můžete vydat v pondělí. Možná je i varianta z Prahy přes Kolín, ta už ale není tak rychlá. Míříte-li z letiště směrem na Bilbo, určitě si dejte pozor, abyste nenajeli na dálnici AP-1. Na další sjezd je to 5 km a ty vás vyjdou na 1 euro. To sice není moc, ale přepočteno na kilometr je to hodně přestřelená cena (o dálničních poplatcích v jednom z dalších blogů).

Další možnosti pak nabízí Bilbo. Spoje zajišťuje Lufthansa, Brussel Airlines, KLM, Air France a spousta dalších. Letá se přes Mnichov, Frankfurt, Brusel, Paříž Orly, Amsterdam nebo Barcelonu. Všechno jsou to spoje s celkovou délkou 4 až 8 hodin. Cenu lze pochopitelně srážet využitím nízkonákladovek, což může vést například k tomu, že poletíte přes Palma de Mallorca. Podobně lze srazit cenu tím, když se vydáte na vzdálenější letiště.

Tady se překvapivě stává vítězem v poměru cena/délka letu Santander. Ze Santanderu zajišťuje Ryanair spoje do Prahy s přestupem v Bruselu, které trvají 5,5 až 8,5 hodiny, dle směru a dne. Ještě více můžete pak teoreticky ušetřit, letíte-li do Katowic s přestupem ve Varšavě.

Ze Santanderu je to do Bilba asi hodina cesty po nezpoplatněné dálnici, tedy je to blíže než Donostia. Mimo Santanderu je pak další variantou Zaragoza nebo Biarritz, kde je ale nabídka malá a mohou být už dost z ruky. Ještě dále je pak Bordeaux, do něhož je to ze španělsko-francouzských hranic přes 200 kilometrů.

Letenky i jízdenky na vlak mají pohyblívé ceny. Obecně platí, že čim blíže jste termínu tím dráž vás cesta vyjde. Letenka ze Santanderu do Prahy vás může vyjít na 40 euro, stejně jako na 140 euro, podobně jízdenka na vlak z Hendaye do Paříže vás může vyjít na 20 euro stejně jako na 120 euro.

Letenky můžete pořídit až s půlročním předstihem, záleží na roční době, v případě vlaku jde obvykle maximálně o 2 měsíce.

Osobně jsem se vydal do Baskicka autem. Cestování autem do Baskicka a po něm vydá hned na několik blogů a budu se mu věnovat později.

Příště na téma cestování v lokálním měřítku, tedy po Baskicku a do sousedních regionůŠpanělska.

Autor: Jan Vaverka | pátek 20.10.2017 8:20 | karma článku: 15,75 | přečteno: 654x
  • Další články autora

Jan Vaverka

Kolumbie - 6. díl: Poznáváme Bogotu

To takhle jednou v Bogotě.. Tak může začínat spousta našich historek. Ale vážně. Bogota je plná silných příběhů. Jak těch z historie, tak těch co tu napíšete. Začneme od zlata.

3.5.2024 v 8:20 | Karma: 12,42 | Přečteno: 133x | Diskuse| Cestování

Jan Vaverka

Kolumbie - 5. díl: Zpátky do Bogoty

Noční let z Bolívie a pak tak trochu jako bezdomovci v Bogotě, než nás vezmou na milost v hostelu. Plán na první den nemáme, o to zajímavější zážitky nám spontánní přístup nabídne.

26.4.2024 v 8:20 | Karma: 13,55 | Přečteno: 172x | Diskuse| Cestování

Jan Vaverka

Bolívie - 10. díl: La Paz jako kulinářská destinace

Bolivijské pivo, bolivijské víno. Lama na prudko i lama v tortile. Ryby i polévky. Jednohubky i dezerty. La Paz má všechno.

19.4.2024 v 8:20 | Karma: 15,02 | Přečteno: 257x | Diskuse| Cestování

Jan Vaverka

Bolívie - 9. díl: Observatoř Chacaltaya

Kdysi nejvýše položené lyžařské středisko na světě a vedle něj atmosférická observatoř. Jak se sem dostat?

12.4.2024 v 8:20 | Karma: 12,13 | Přečteno: 219x | Diskuse| Cestování

Jan Vaverka

Bolívie - 8. díl: Na skok na Titicaca

Titicaca je nejvýše položené jezero na světě, na němž se provozuje komerční lodní doprava. Se svými 200 kilometry na délku mezi zasněženými kopci je to prostě unikum, kterému není nic podobné.

5.4.2024 v 8:20 | Karma: 13,11 | Přečteno: 193x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Bohoslužba před bitvou. Ukrajinští kaplani kážou, i válčí s puškou v ruce

5. května 2024  9:32

Záporoží (Od zpravodajů iDNES.cz) Reportéři iDNES.cz se vypravili na Ukrajinu za vojáky, kteří bojují proti Rusku. Stres a strach jim...

Kvůli změnám klimatu nepřibývá tornád, jen se více dokumentují, říká expert

5. května 2024  9:17

Tornáda jsou nedílnou součástí počasí v České republice a v průměru meteorologové zaznamenají jedno...

Naši dinosauři umí čůrat ve stoje, páření se ale vyhýbáme, říká zakladatel parku

5. května 2024  8:56

V „dinosauřích“ zábavních parcích sítě DinoPark najdou návštěvníci věrně zachycená prehistorická...

Děti si hrály na střeše haly u Stuttgartu, čtyři se ze sedmi metrů zřítily

5. května 2024  8:22

Čtyři děti se v sobotu večer v Remshaldenu nedaleko Stuttgartu na jihozápadě Německa propadly...

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....

  • Počet článků 138
  • Celková karma 14,81
  • Průměrná čtenost 643x
Jmenuju se Honza a jsu z Brna. Přiznávám, že někdy se to promítá i do mého stylu.

Vystudoval jsem Fyzikální inženýrství a nanotechnologie a později i Učitelství fyziky a matematiky pro střední školy. To se naopak projevuje v obsahové strnáce, zvláště tam kde jsem tématicky blízko astronomie.

Vždy jsem rád cestoval. Neprve prstem po mapě, později na vlastní pěst. První větší sólo cestou byl Kazachstán. A tam jsem začal psát cestovatelské blogy. Dnes píši hlavně o místech, o nichž není snadné získavat informace, nebo se tam najezdí v době, kdy cestuju já.

Dříve jsem byl více shromažďovatelem dat a mé blogy připomínaly turistické průvodce, dnes už píši spíše cestopisy.

Jsem subjektivní a mám své favority. Ale i o tom to je. Hlavní je nebýt předpojatý, protože svět je barevný a o překvapení není nouze.

Seznam rubrik